Tru Cut Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Tru Cut Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tru Cut biyopsi, göğüs hastalıklarında ve diğer yumuşak doku tümörlerinde uygulanan önemli bir biyopsi yöntemidir. Son yıllarda, açık biyopsi yerine Tru Cut biyopsi kullanımı giderek artmaktadır. Bu yöntem, tümör merkezlerinde sıklıkla tercih edilmektedir ve güvenilirliği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ameliyat yapılmadan önce kullanılabilecek ilk yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Yumuşak doku tümörlerinde kesin tanı konulması için, Tru Cut biyopsi değerlendirilirken dikkatli olunmalı ve tedavi planlamasında büyük önem taşıyan sarkom ile lenfom veya metastaz ayrımı histolojik değerlendirme ile yapılmalıdır. Bu durumlarda, gerekirse tekrar Tru Cut biyopsi veya açık biyopsi yapılması gerekebilir. Göğüste bulunan kitlenin içeriğinin belirlenmesi ve tanısının konması için kullanılan bu yöntem öncesinde, hastaların kullandığı ilaçları doktora bildirmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar (örneğin, Aspirin) kullanılıyorsa, biyopsi yapılmadan birkaç gün önce bu ilaçların kesilmesi önerilir.

Bazı durumlarda biyopsi öncesinde kan örneği alınarak kanda pıhtılaşma ile ilgili problemler olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Biyopsi yapılacağı gün rahat kıyafetler giyilmesi ve göğüs bölgesine deodorant veya pudra gibi karışım maddeler kullanılmaması önerilir. Hastanın aç veya tok olmasına gerek yoktur, ancak hafif tok olması tercih edilir. Biyopsi sonuçları genellikle birkaç gün içinde hazır olur.

Tru Cut Biyopsinin Uygulanması

Tru Cut biyopsi işlemi sırasında kalın iğneler kullanılarak biyopsi tabancası aracılığıyla bu işlem gerçekleştirilir. Uygulama öncesinde iğne kitlenin kenarına yerleştirilir ve tabancanın düğmesine basıldığında iğne kitlenin içerisine doğru girer. Bu esnada küçük bir parça kopararak geri gelir. İğne çıkarılır ve içindeki doku parçası küçük bir çözelti içerisine konularak tekrar kitlenin içerisine iğne gönderilir. Bu işlem, kitlenin farklı bölümlerinden birkaç tane daha doku örneği almak amacıyla tekrarlanır.

Bu parçalar çözelti içinde patoloji laboratuvarlarına gönderilir ve birkaç gün sonra kesin sonuç alınması beklenir. Tru Cut biyopsi iğnesi çıkarıldıktan sonra, bu bölgenin küçük bir bantla kapatılması ve belirli bir süre baskı uygulanarak kanamanın önlenmesi sağlanır.

Tru Cut Biyopsinin Avantajları

Tru Cut biyopsi yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır:

  • Deneyimli kişilerin uyguladığı bu yöntemle spesifik tanı koymak için elverişli doku örnekleri elde edilmesi daha kolay ve güvenilirdir.
  • Kitleli memelerin tanısında en çok tercih edilen biyopsi yöntemlerinden biridir.
  • Bu yöntemin kesinliği, diğer iğne biyopsilerine göre daha yüksektir.
  • Meme üzerinde sadece birkaç milimetre genişlikte kesik oluşur ve bu kesikler birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.
  • Tru Cut işlemi sonrasında geçici ağrılar ve morarma gibi problemler oluşabilir, ancak genellikle ağrısız ve kolay geçen bir işlemdir.

Tru Cut Biyopsinin Dezavantajları

Tru Cut biyopsi yöntemi bazı dezavantajlara da sahiptir:

  • Sadece kitlenin tanısının yapılması için uygulanır ve özellikle küçük kitlelerin doğru yere yerleştirilmesi deneyim gerektirir.
  • Yapılan işlem sırasında dikkatli olunması gerekir.
  • Kullanılan iğne, diğer iğne biyopsilerinin iğnelerine göre daha pahalıdır.
  • İşlem esnasında oluşan kesik, diğer yöntemlere göre geç iyileşebilir.
  • Bu sebeple, uzman kişiler tarafından yapılması ve işlem sırasında hastanın sakinleştirilmesi son derece önemlidir.

Meme kanseri cerrahi girişim gerekmeden Tru Cut işlemi ile yapılacak kitle patolojisinin sonucuna göre hastalığın kesin tanısı konulur. Sonuca göre de diğer tedavi şekline karar verilir.

Tru Cut Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meme Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Meme Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?