Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroit biyopsi, tiroit iğne biyopsisi hemen hemen tüm guatr hastaları için uygulanır. Guatr hastalarında çoğu zaman tiroit bezi için nodül gelişebilir ve bu nodüller genellikle iyi huyludur. Her nodül için biyopsi gerekmeyebilir. Fakat şüpheli bir durum varsa tiroit için mutlaka biyopsi yapılması gerekir. Çünkü ultrason ya da farklı görüntüleme teknikleriyle nodülün iyi ya da kötü huylu olduğu tespit edilemez. Tiroit bezinin içinde oluşan nodül ya da nodüllerden ince bir iğne yardımıyla örnek alınma işlemi tiroit biyopsisi olarak tanımlanır. Tiroit bezinde guatr zemininde nodül çok sık karşılaşılan bir durumdur ve erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür.

Tiroit biyopsisi hangi durumlar için yapılır?

Tiroidde nodül tespit edilmişse ve bu nodülde kanser kuşkusu varsa mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Biyopsiden önce detaylı bir fiziksel muayene ve laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir.

Tiroit biyopsisinde hasta yalnızca iğnenin girdiği yerde hafif bir ağrıya maruz kalır. Bu ağrıda lokal anestezi uygulanarak bloke edilir. İğnenin derin dokulara inme gibi bir olasılığı yoktur ve bu nedenle ek bir ağrı kesici işleme ihtiyaç duyulmaz. Fakat işlemden korkan, heyecanlanan kişiler için damar yoluyla sakinleştirici tarzı ilaçlar kullanılabilir. Bu sayede işlemin daha konforlu geçmesi sağlanır. Damardan ilaç verme işlemi diğer biyopsi işlemlerinin tümünde uygulansa da tiroit biyopsisi çok daha kolay olduğu için her hastada gerek duyulmaz.

Tiroit biyopsisi güvenli bir yöntem midir?

Tiroit biyopsisi ince bir iğne yardımıyla yapıldığı için oldukça güvenli ve kolay bir işlemdir. Biyopsi çoğu kişi tarafından korkuyla algılanan bir işlem olsa aslında çok basit ve güvenilirdir. Tiroidde oluşan nodüllerden ince iğneyle parça alma işlemi uygulanan biyopsilerin arasında riski en az olanı ve en kolayıdır. Tiroit biyopsisi için özel bir hazırlığa gerek duyulmaz ve biyopsi her zaman yapılabilir.

Tiroit biypsisi nasıl yapılır?

Hasta yatırılır ve tiroit bezi ultrason eşliğinde incelenir. İğnenin nereden gireceğine ultrason yardımıyla karar verilir. Bölge steril bir şekilde hazırlanır. Ardından iğnenin gireceği yer uyuşturulur. Daha sonra özel bir iğneyle aspirasyon yapılır. Bölgeden sıvı veya doku örneği çıkarılır. Eğer nodül sayısı fazlaysa her bir nodül için ayrı ayrı girilir ve örnek alınır. Her defa iğnenin girdiği alan uyuşturularak işleme devam edilir.

Tiroit biyopsisi ince iğneyle yapılır ve avantajlı bir işlemdir. Risk gelişme olasılığı neredeyse sıfırdır. Fakat doku tam olarak alınmadığı ve iğneyle hücreler çekildiği için kesin teşhis vermeme olasılığı vardır.

Tiroit biyopsisi sonrası

Tiroit biyopsisinden sonra hasta için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Hasta biyopsiden sonra günlük yaşantısına dönebilir. Biyopsiden sonra enfeksiyon, kist formasyonu gibi risklerin gelişme olasılığı vardır. Fakat bu tür riskler doğru bir teknik ve deneyimli bir ekip tarafından en aza indirilir.

Tiroid Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?