Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?
24 Temmuz 2024

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?

Mide Biyopsisi

Mide biyopsisi, mide, yemek borusu, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsakların üst kısmının incelenmesi sırasında mideden küçük bir parça alınması işlemine verilen addır. Bu işlem, ucunda ışık kaynağı ve kamera bulunan esnek bir borunun doktor tarafından ağızdan girilerek yemek borusu ve mideye ulaştırılmasıyla gerçekleştirilir. Üst gastrointestinal kısım bu şekilde incelenirken, gerekli görülen bölgeden alınan parça patoloji laboratuvarına gönderilir ve burada detaylı bir inceleme yapılır. Bu sayede mide organlarının hastalıklarının kesin tanısı konulabilir. Biyopsi alınması genellikle tehlikeli olmayıp, kanser gibi ciddi hastalıkların kesin tanısının konulmasını sağlar. Böylelikle gerekli olan tedavi ve cerrahi müdahaleler için bilgi sağlanmış olur. Mide biyopsisi sırasında hafif sedasyon uygulanarak hastanın bir şey hissetmemesi sağlanır.


Mide biyopsisi, beş yıldan daha fazla süren reflü hastalarında, özellikle 50 yaşın üstündeki yetişkinlere yapılması önerilir. Bu hastalığın özofagus gelişme riski olması sebebiyle, yemek borusu hücrelerinin uzun süre asit temasına maruz kalması sonucunda ince ve kalın bağırsak hücrelerinde dönüşüm olma durumu gözlemlenebilir. Hastaların yemek borusunun Barrett özofagusu denilen bir duruma dönüşmesi ve böylelikle kanser oluşma riski artar. Belirli aralıklarla bu hastaların takibi gereklidir. Mide biyopsisi gerektiren diğer nedenler arasında alarm semptomlarının varlığı bulunur. Sindirim sistemi kanamaları, kahve telvesi gibi kusma, kötü kokulu dışkı, yutma güçlüğü, yutarken ağrı ve aşırı kilo kaybı gibi belirtiler mide biyopsisi gerektirir. Anemi, özellikle kansızlık, erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda mutlaka araştırılmalıdır. Dışkıda gizli kan testinin pozitif bulunması ve 40 yaşını geçen hastaların gizli kan testi yaptırması gereklidir. Bu tür hastalara mide biyopsisi de uygulanır.

Reflü şikayetleri uzun süren kişilerde yemek borusunda bulunan hasarın derecesini tespit etmek için mide biyopsisi uygulanır. Reflüye neden olan yemek borusunun mideye geçen kısmındaki bölgenin mide fıtığı veya mide bölgesindeki gevşekliği tespit etmek için de mide biyopsisi önemlidir. Reflü probleminin gerekli tedavi edilmesi için mide biyopsisi yapılması yararlıdır. Ancak uzun süre mide problemi yaşamayan genç hastalara mide biyopsisi yapılmasına gerek yoktur.

Mide Biyopsisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Hastanın mide biyopsisi yaptırmadan önce kullandığı ilaçları biyopsi yapacak doktora bildirmesi gerekir. Doktorun ilaçları yeniden düzenlemesi, mide biyopsisinden 8 saat önce katı ve sıvı gıdaların alınmaması gereklidir. Mide biyopsisi sırasında verilen hafif anestezik ilaçlar sonrasında dikkat reflekslerinde zayıflama olabileceğinden, biyopsi sonrasında dikkat gerektiren işlerin yapılmaması önerilir. Ayrıca mide biyopsisi sonrasında hastanın araç kullanmaması gerekir. Biyopsi sonrasında boğaz kısmındaki uyuşukluk geçene kadar yemek yeme ve içme gibi gıda alımları ertelenmelidir. Doktorun belirtmediği sürece mide biyopsisi sonrasında hastanın kullandığı ilaçlara devam etmemesi gerekir. Biyopsi sonrasında dokuların patolojiye gönderilmesinin ardından sonucun beklenmesi gereklidir. Gelecek patolojik rapora göre hastaya gerekli tedavi uygulanır.

Mide biyopsisi sonrasında hastanın aldığı gıdalara dikkat etmesi son derece önemlidir. Hastaların baharatlı gıdalar tüketmesi sakıncalıdır. Ayrıca asit içeren domates, limon gibi asit oranı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Sigara, alkol, kafein gibi zararlı içeceklerin kullanımını bırakmaları oluşan problemin azalması için oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biyopsi İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biyopsi İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?