Küretaj Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Küretaj Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Küretaj biyopsi, rahimden parça alınarak gerçekleştirilen ve anormal kanamalara neden olan rahimdeki birçok hastalığın teşhis edilmesine yardımcı olan bir tıbbi uygulamadır. Bu işlemde, rahim içi kanalı küret adı verilen kazıyıcı bir alet ile kazınarak bu bölgeden doku örneği alınır. Alınan materyal daha sonra patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir. Bu teknik, rahim ağzının genişletilmesi (dilatasyon) ile daha kolay hale gelir. Rahmin incelenmesi amacıyla kullanılan küretaj biyopsi, özellikle rahim içi anormalliklerin teşhisinde önemli bir rol oynar.

Küretaj Biyopsi Alınmasının Sebepleri Nelerdir?

Küretaj biyopsi, rahimdeki anormal kanamaların nedenlerini belirlemek amacıyla yapılır. Bu işlem, menopoz öncesi ve sonrası dönemde anormal kanamaların nedenini araştırmak için kullanılabilir. Ayrıca, rahim kanseri şüphesi durumunda da başvurulan bir yöntemdir. Küretaj biyopsi ile:
  • Rahimdeki kitle ve lezyonlar incelenir.
  • Anormal hücrelerin varlığı mikroskop altında değerlendirilir.
  • Rahim içi dokunun kalınlaşmış endometriyum kısmı tamamen çıkarılır.
  • Şiddetli ve uzun süren kanamaların altında yatan nedenler patolojik olarak araştırılır.

Küretaj Biyopsi Nasıl Yapılır?

Küretaj biyopsi, klinik bir ortamda gerçekleştirilmesi gereken bir işlem olup genellikle anestezi altında yapılır. İşlem sırasında, hasta sırtüstü yatar ve bacaklarını sedyedeki bacaklıklara yerleştirir. Doktor, pelvik muayene yaparak rahim ağzını genişletir ve küretaj aleti ile rahim içinden doku örneği alır. Ayrıca, endometrial biyopsi adı verilen bir işlem de yapılabilir. Bu işlemde rahmin içini döşeyen zar tabakasından ve rahim ağzının içini döşeyen kısımdan ayrı ayrı örnekler alınır. Bu, özellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin kesin tanısında önemli bir testtir. Sinir testleri veya kolposkopik incelemede şüpheli lezyonların varlığında da küçük çapta kitlelerin alınması ve bu bölgenin kazınarak patolojiye gönderilmesi için kullanılır.

Küretaj Biyopsi Sonrasındaki İyileşme

İşlem sonrasında, hastanın durumuna göre taburcu işlemi gerçekleştirilir. Genel anestezi altında yapılan küretaj biyopsi sonrası biraz bulantı ve kusma olması normaldir. Uygulanan biyopsi sonrasında kasıklarda hafif ağrılar, vajinal bölgede hafif lekelenmeler ve kanamalar meydana gelebilir. Küretaj sonrasında rahim, bakteriler ve enfeksiyonlara maruz kalabileceği için bu bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. İşlem sonrasında hastanın dinlenmesi önerilir. Lezyon veya parça alınmasında hasta rutin işlerini yapabilse de, rahim içi tamamen boşaltılmışsa birkaç gün dinlenmesi ve daha sonra günlük hayatına dönmesi gereklidir.

Küretaj Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küretaj Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Küretaj Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kemik İliği Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Punch Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?