Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Guatr Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Guatr biyopsi, guatr hastalarına yapılan bir biyopsidir. Tiroit ince iğne aspirasyonu ya da tiroit iğne biyopsisi bu hastalara uygulanır. Hastalarda bazen tiroit bezi içinde gelişen nodüller olabilir. Bunlar çoğunlukla iyi huylu olsa da şüpheli durumlarda biyopsi yapılması gerekir. Bu tür nodüllere görüntüleme yöntemleri ya da ultrason gibi tetkiklerle tanı konulamaz. Tiroit bezindeki nodülden iğneyle parça alınması guatr biyopsi ya da tiroit iğne biyopsisi olarak tanımlanır. Tiroit bezinin guatr zemininde nodül oluşması oldukça sık görülür. Bu nodüller kadınlarda daha fazla ortaya çıkar.

Tiroit boyunda yerleşmiş olan küçük ancak hormon üretiminde önemli olan endokrin bezidir. Bu hormonlar vücudun yaşamsal işlevlerinde etkin rol oynar. Eksik ya da fazla üretilmeleri, etkili oldukları bölgede bozukluklara ve hastalıklara neden olur. Düzensiz hormon üretimini etkileyen çeşitli sebepler olabilir. Yapılan laboratuvar kontrollerinde tiroit bezinde bir lezyon belirlenirse, kanser şüphesi olan bir kitle görülürse, bunun teşhisinde guatr biyopsi yani tiroit biyopsisi gerekli olabilir. Buna karar vermeden önce hastanın fiziki olarak muayene edilmesi, bütün tetkiklerin yapılması gerekir.

Guatr biyopsi güvenli midir?

Guatr biyopsi her zaman ince iğnelerle yapılır. Bu nedenle oldukça güvenli ve kolay şekilde tamamlanır. İğne biyopsileri hastalar için endişe yaratsa da güvenlidir. Özellikle guatr biyopsi riski az olan ve diğerlerine göre kolay olan bir biyopsidir. İnce iğnelerle yapıldığı için, daha öncesinde özel bir hazırlık yapılmasına gerek kalmaz. İstendiği anda biyopsi yapılabilir.

İnce iğne biyopsisi uygulandığından, hastalar sadece iğnenin girişinde bir his duyarlar. Biyopsi lokla anestezi ile yapılır. Deri dokularda işlem yapılmadığından, iğne derinlere girmediğinden, hastalara ilave ağrı kesici verilmesine gerek kalmaz. Sadece iğneden korkan, endişeli olan, heyecanlı hastalarda damardan ilaç verilebilir. Bu uygulama diğer iğne biyopsileri içinde geçerlidir.

Guatr biyopsi nasıl yapılır?

Hasta yatırıldığında, tiroit bezi ultrason yardımıyla yeniden incelenir. İğnenin giriş yeri tespit edilir. Bu alan sterilize edilerek, bölge ince bir iğneyle uyuşturulur. Daha sonra ince bir iğneyle aspirasyon yapılarak, bölgeden sıvı ya da hücre örneği alınarak işlem tamamlanır. Guatr biyopsi ağrısız bir işlemdir. Eğer bölgedeki nodül sayısı birden fazla olursa, ince iğneyle birden fazla girilerek her birinden örnek alınabilir. Bu işlemlerde her defasında giriş yeri uyuşturulur. Nodüllerin çok küçük olması halinde, biyopsi ultrasonografi yardımıyla yapılabilir. Eğer ince iğneyle yeterince doku alınamazsa ya da alınamayacağı düşünülürse, guatr biyopsi Tru cut denilen yani core biyopsi denilen yöntemle daha büyük doku örnekleri alınabilir.

Guatr biyopsi sonrası

Tiroit nodüllerine yapılan biyopsilerde ince iğneler kullanıldığından, riski yok denecek kadar düşüktür. Fakat doku örneği alınamazsa, iğne hücrelerle birlikte çekilir ve tanı oranı düşük olabilir. Hastalarda biyopsi sonrasında kısıtlama olmaz. Normal yaşamlarına hemen dönebilirler. Banyo yapma, yemek yeme, spor aktiviteleri yapma konusunda kısıtlamaları olmaz. Ağrı etkisi içinde bilinen ağrı kesiciler kullanılabilir. Guatr biyopsi sonrasında enfeksiyon riski, kanama, kist formasyonu gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir. Fakat bunların oluşma oranı oldukça düşüktür. Doğru teknikle ve yaklaşımla yapılan biyopsiler başarıyla tamamlanır.

Guatr Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hepatit B Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroid Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Rahim Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rahim Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?

Mide Biyopsisi Kimlere Uygulanır?