Vakum Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Vakum Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vakum Biyopsi, bu teknik memede izlenen birtakım bulguların fitopatolojik tanısı için, hastada canlı bir dokunun muayene edilmek için alınmasıdır (Biyopsi). Kesici iğne (Cut biyopsi) biyopsilerine göre daha kalın ve bir girişte daha çok doku alınmasına imkân veren iğnelerle yapılan biyopsi sisteminin genel adıdır. Biyopsi esnasında uygulanan vakum ile doku iğnenin içine doğru çekilmekte ve daha fazla doku elde etme imkânı sağlamaktadır. Böylece tanı değeri daha yüksek, hata payı daha az olan miktarda doku elde edilmektedir. Vakum biyopsi işlemi esnasında stereotaktik, sonografi, magnetik veya momografi rezonans sistemleri işleme kılavuzluk etmektedir. Vakum biyopsiler genellikle sonografide görülmeyen, tanı için daha fazla tek tip hücre yapılarında istendiği mikrokalsifikasyon varlığında streotaktik mamografi sistemlerinin yol göstermesi ile ya da sadece MR da görülen lezyonlar için MR rehberliğinde kullanılmaktadır. Bu yöntem, iyi huylu küçük kitlelerin, ameliyatsız olarak tümüyle çıkarılmasına da olanak sağlamaktadır. Tekniğin tek dezavantajı malzeme fiyatının cut biyopsi tekniğine göre belirgin bir şekilde yüksek maliyetli oluşudur. Hali hazırda sadece mamografide görülen mikro kalsifikasyonlarda ya da sadece MR da görülebilen lezyonlarda en seçkin biyopsi metodudur.

Vakum Biyopsinin Uygulanışı; Vakum biyopsi yöntemi için özel olarak tasarlanan, memenin aşağı sarkması için ortasında açıklık bulunan ve stereotaktik biyopsi masası olarak adlandırılan özel bir masada gerçekleştirilmektedir. Bu masada X-ışını tüpü bulunmaktadır ve şüpheli alanın iç boyutlu koordinatları belirlenmektedir. Hasta hareket etmeden yüzükoyun yatırılmaktadır. Biyopsi işlemi radyoloji Uzman hekimler tarafından masanın alt kısmında gerçekleştirilmektedir ve hasta yapılan operasyonu görememektedir, ayrıca biyopsi alanı lokal olarak uyuşturulduğu için hasta herhangi ağrıda hissetmemektedir. İşlem sonrasında hasta yarım saat bekletilmekte, bu sırada operasyon yapılan bölgenin üzerine buz kompresi uygulanmaktadır. Hastaya biyopsiden sonra ise o günü dinlenerek geçirmesi önerilmektedir.

Vakum Biyopsinin Avantajları; Vakum biyopsi cihazı sürekli vakum uygulayan bir cihaz olup sadece değişmekte olan tek kullanımlık kalın steril biyopsi iğnelerdir. Bu iğneler, bilgisayar tarafından hesaplanan koordinatlara göre yerleştirilmektedir. İşlem sırasında şüpheli alan sürekli vakumlanarak iğneye doğru çekilmektedir. Diğer yandan da oradan ardışık çok sayıda doku örneği alınmaktadır. Bu yöntem sayesinde 30 saniyelik bir süre içerisinde diğer tekniklere nazaran çok daha fazla doku örneği almak mümkün olmaktadır. Bu nedenle %97-99 doğru teşhis koymak büyük ölçüde gerçekleşmektedir. Oluşabilecek kanamalar vakumla çekilebilmektedir, yan etki oranı oldukça düşük ve hasta tarafından oldukça kolay tolere edilebilmektedir.

Vakum Biyopsinin dezavantajları; Ülkemizde henüz yeni kullanılmakta olan bu yöntem, sınırlı sayıda merkezlerde uygulanmaktadır ve diğer biyopsi tekniklerine göre biraz maliyetli bir uygulama yöntemidir.

Vakum Biyopside Dikkat Edilmesi Gerekenler; bu yöntemde amaç sadece teşhis koymak olsa da bazen şüpheli alanın tümünü çıkarmak da mümkün olmaktadır. Ancak biyopsi sonucunda meme kanseri saptanırsa hastanın yine de ameliyat olması ve o bölgenin biraz daha geniş çaplı temizlenmesi gerekebilir. Çünkü geride, film ile gösterilemeyecek küçük kanser hücrelerinin kalması olasıdır. Eğer biyopsi sırasında şüpheli alanın tümüyle çıkarıldığı anlaşılırsa, ameliyat sırasında işlem yerini belirleyebilmek için oraya küçük metal bir yaylı kelepçe yerleştirilir.

Vakum Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni